Aikido Yarışmaları Hakkında Bilgiler


Aikido Yarışmaları Hakkında Bilgiler

 

Aikido yarışmaları ülkemizde dünyanın çeşitli ülkelerinde bölgesel veya uluslararası turnuvalar olarak düzenlenir. Aikido  Nebi Vural seminerleri 2020 yılı için mart ayının biri ile yirmi dokuzu arasında Ukrayna Kiev şehrinde yapılacak.  7 ile 8 mart 2020 tarihleri arasında yine Çek cumhuriyeti Brno şehrinde seminer gerçekleştirilecek.  13 ile 14 Mart arasında İsrail Tel-Aviv şehrinde Nebi Vural aikido semineri düzenlenecektir. 21-22 mart tarihleri arasında ise Fransa’nın Marsilya şehrinde düzenlenecek olan seminer yine bir başka programda 28-29 mart 2020 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek. 27 Mayıs ile 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek 10. Aikido Festivaline katılabilirsiniz.

Aikido Yarışmaları Hakkında Bilgiler
Aikido Yarışmaları Hakkında Bilgiler

2020 Aikido Yarışmaları ve Festivaller

 

2020 yılı içinde 10 Ağustos ile 16 Ağustos Aikido ve Budo federasyonu tarafından düzenlenen Çanakkale yaz kampı etkinliği olacak.  Eylül ayının 5 ile 6’sında ise İngiltere Cambridge semineri düzenlenecektir. Aikido ve Budo federasyonu  3-4 Ekim 2020 tarihinde Fransa’nın Gien şehrinde seminer düzenleyecek. 17-18 Ekim tarihleri arasında Polonya’da ve 24-25 Ekim tarihleri arasında Kherson Ukrayna’da seminer düzenlenecek. 31 Kasım 2020’de İstanbul’da yine Bahis Şirketleri sponsorluğunda ve  Aikido – Budo federasyonu tarafından düzenlenecek seminere katılabilirsiniz.

 

Aikido Yarışma Kuralları ve Dojo Kuralları

Aikido manevi boyutu olan bir spor dalıdır bu nedenle katılımcı ve yarışmacıların belli kurallara uyması gerekir. Saygılı olma ve uyum içinde olma ilk kurallardır. Bir aikido sporcusu kişisel temizliğe çok önen verir. Akıl ve kalbin temiz olması öğrencinin/yarışmacının sorumluluğundadır.  Dojo eğitim alanına girildiğinde ve çıkıldığında selam verilmesi zorunludur.  Bir yarışmacı mindere çıktığında ve indiğinde Shomen yönüne doğru selam vermelidir. Müsabakada kullanacağınız Aikido kıyafeti temiz ütülü ve katlanmış olarak muhafaza edilir. Yarışmacı ders sürecinde bazı kurallara uyar. Ders öncesindeki 10 dakikada vücut ısınmış olmalı ve meditasyon etkinliği ile zihin temizlenmiş olmalıdır. Ders öncesinde dersin verileceği alanda bulunmak ve törene katılmak gerekir.  Aikido resmi oturuşu Seiza adı verilen bir oturuş şeklidir. Bacakları yaymak, yana yaslanmak yanlış ve istenmeyen hareketlerdir. Sensei en üst düzey eğitmeniniz olduğundan ona bir şey sormadan önce onu selamlamalı ve sorunuzu sormalısınız. Kişisel temizlik, saygılı tutum, diğer sporcular ve ortamla uyum içinde olmak, meditasyon yapmak bu sporun temelidir.

Have any Question or Comment?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir